Portret Sabina Lielaus Portret Romuald Lielaus
Urodziła się w 1929 na Grivie (Grzywie) koło Dyneburga, w małym miasteczku po drugiej stronie Dźwiny (obecnie część Dyneburga), jako córka Antoniego i Heleny Pitaszków. Ukończyła siedem klas łotewskiej szkoły powszechnej, w latach szkolnych uczestniczyła też w spotkaniach zuchów w Kole Polskim na Grivie. Tam uczono dzieci języka polskiego. Większą część wojny spędziła na wsi u rodziny mamy, koło Alernii. Po wojnie zaczęła pracować w Dyneburgu jak księgowa (po ukończeniu odpowiednich kursów).

Urodził się w latach 20. w okolicach Dyneburga. Jego rodzice posiadali blisko 100 ha ziemi. W czasie II wojny światowej, w wieku 18 lat został wcielony do wojska (najpierw Armii Czerwonej, potem służył w Wojsku Polskim). Po wojnie zamieszkał na stałe w Dyneburgu.

opis nagrania

sygnatura: AHM_PnW_0898
data nagrania: 19.06.2008
długość nagrania: 01:46:00
kraj: Łotwa
miejscowość: Dyneburg (Daugavpils)
autor nagrania: Gałęziowski Jakub
Lielaus Romuald
Lielaus Sabina
Streszczenie relacji

Romuald Lielaus: życie codzienne we wsi Granica k. Dyneburga na Łotwie w okresie międzywojennym (lata 20. i 30.), życie codzienne w czasie II wojny światowej, służba wojskowa i walka na froncie (najpierw w ramach Armii Czerwonej, potem w Wojsku Polskim), powojenne losy i praca w Dyneburgu po wojnie;

Sabina Lielaus: dzieciństwo w Grzywie k. Dyneburga (lata 30.), życie codzienne podczas II wojny światowej i po wojnie.

fragmenty nagrania

udostępnianie transkrypcji

W celu udostępnienia transkrypcji nagrania prosimy o kontakt z Archiwum Ośrodka KARTA: ahm@karta.org.pl